Details
DC/DC Converter for Boats or Trucks where you have 24v DC but need 12v DC for your controllers/strips
Wide input range: 19 ~ 36VDC
Output voltage adjustment: 11 ~ 16VDC
Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
Working Temp Range: -10C ~ +60C
1500VAC I/O isolation
Built-in EMI filter, low ripple noise
Minimum Rated Hours Before Fail (MTBF): 296.2K Hrs min
Efficiency Level: 75%
100% full load burn-in test
Low cost
High reliability
2 years warranty
Additional Information
| Suggested Uses | For Boats or Trucks where you have 24v DC but need 12v DC for your strips |
|---|---|
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 12/24v |
| Wattage | 150 Watts |
| Power Usage in Amps: Rated (Actual) | Input Current:6.8A @ 24V |
| Output Power | 0 ~ 12.5A - 150W |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | Screw Terminal |
| Output Connection Type | Screw Terminal |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | can connect up to 75' of our 12v standard RGB Flex-Strip |
| Weight / Item | 1.5 lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 7.85" x (W) 4.33" x (H) 1.96" in |
| Comes With | Power Supply Only |
| Available Options | Power Cord |
| Warranty | 3 Year |
