Details
This Rechargeable Portable Power Pack is great for LED, Arduino Projects, CCTV or any other application where you need 12v DC portable power
*High quality.
*Now with 1000mAh Fast Charger for quick charging
*Power up to 8 hours (depending on load).
*Capacity of battery: 1800mAh. (1.8Ah)
*Input voltage: 12.6V.
*Output voltage: 12.6-10.8V.
*Short Circuit Protection:
*Recommended Current Draw: 0-4 Amps (4A max)
*Integrated On/Off switch
*Dimension: 102cm X 62mm X 23mm.
*Power any 12v DC LED Strips and/or Controllers or other 12v devices.
Package Included:
*1 x DC 12V Rechargeable Li-ion Battery Pack with On/Off Switch
*1 x AC 110V-240V AC Adapter, 50/60Hz Output: 12.6v DC, 1000mA
*1 x Power Cord
Additional Information
| Suggested Uses | These are Great For LED Costumes |
|---|---|
| Product Highlights |
To Charge:
Battery Overload / Short Circuit protection: |
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 12v |
| Wattage | n/a |
| Power Rating Max Amps | 0-4 Amps (4A Max) |
| Output Power | 1800mAh |
| Output Connection Type | Barrel Plug |
| Product Size (L)x(W)x(H) | 3.95 in X 2.4 in X .9 in |
| Available Options | 1800mAh, 3800mAh, 6800mAh 9800mAh, USB to 2.1mm Barrel Connector for 5v loads, USB to Micro USB Cable, |
