Details
Mean Well power supplies are some of the highest quality power supplies made. They are great for commercial/industrial use where they will be on all the time.
*Input Voltage Range: 85 ~ 264VAC / 120 ~ 370VDC
*Input Current: 2.1A @ 115VAC / 1.1A @ 230VAC
*Overload Protection type : Short circuit/Over load/Over voltage
*Over Temp Protection type : Shut down o/p voltage, re-power on to recover
*Minimum Rated Hours Before Fail (MTBF): 189.1K Hrs min
*Working Temp Range: -30C ~ +70C (Refer to output load derating curve)
*Efficiency Level (88%)
*Built-in active PFC function, PF>0.99
*No load power consumption <0.5W
*Output Voltage Adj Range: 21.6 ~ 28.8VDC
*Cooling by free air convection
*Remote On/Off Function
*LED indicator for power on
*Remote Sense Function
*5 years warranty
Additional Information
| Suggested Uses | Commercial |
|---|---|
| Product Highlights |
|
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 120/240v |
| Wattage | 201 Watts |
| Power Usage in Amps: Rated (Actual) | Input Current: 2.1A @ 115VAC / 1.1A @ 230VAC |
| Output Power | 0 ~ 8.4A - 201W |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | Screw Terminal |
| Output Connection Type | Screw Terminal |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | can connect up to 100' of our 24v standard RGB Flex-Strip |
| Manual | http://www.usledsupply.com/LED/Images/Manuals/HRPG-200-Datasheet.pdf |
| Weight / Item | 1.68 lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 7.85" x (W) 3.85" x (H) 1-1/2" in (L=199 x W=98 x H=38mm) |
| Not A Stocked Item (Special Order Time) | Other Voltages: 5v, 12v, 15, 48v. Din Rail L Mounting Bracket, DIN Rail Mounting Clip, |
| Comes With | Power Supply Only |
| Available Options | Power Cord |
| Warranty | 5 Year |
