Details
MEAN WELL GS60A05-P1J high quality MEAN WELL power supplies
AC input range: 90~264Vac
Operating temperature range: -30~+70°C
Safety standard: UL62368-1 listed
Complies with EISA 2007/DoE, NRCan, AU/NZ MEPS, EU ErP and CoC Version 5
Energy Efficiency Level VI
No load power consumption <0.075W
Pass LPS
LED indicator for power on
Class I, 3 pole AC inlet IEC320-C14
DC plug type: 2.1x5.5x11mm center positive tuning fork type
Protections: short circuit / over load / over voltage / over temperature
MEAN WELL 2 year warranty
AC input range: 90~264Vac
Operating temperature range: -30~+70°C
Safety standard: UL62368-1 listed
Complies with EISA 2007/DoE, NRCan, AU/NZ MEPS, EU ErP and CoC Version 5
Energy Efficiency Level VI
No load power consumption <0.075W
Pass LPS
LED indicator for power on
Class I, 3 pole AC inlet IEC320-C14
DC plug type: 2.1x5.5x11mm center positive tuning fork type
Protections: short circuit / over load / over voltage / over temperature
MEAN WELL 2 year warranty
Additional Information
| Suggested Uses | Commercial |
|---|---|
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 120/240v |
| Wattage | 60 Watts |
| Power Usage in Amps: Rated (Actual) | Input Current: 1.4A @ 115VAC / 1A @ 230VAC |
| Output Power | 0 ~ 5A - 60W |
| Connections Input/Output | Input: US Style Plug (3 prong) Output: Female Barrel Connector |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | 3 prong USA style plug |
| Output Connection Type | Female Barrel Plug (2.1mm ID, 5.5mm OD, 11mm Length, coaxial DC power plug, center positive) |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | can connect up to 30' of our 12v standard RGB Flex-Strip |
| Manual | http://www.usledsupply.com/LED/Images/Manuals/GS60A12-P1J%20data%20sheet.pdf |
| Weight / Item | 1 lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 5" (8-1/2" with cord) x (W) 2" x (H) 1-1/4" in |
| Warranty | 2 Year |
