Details
Mean Well power supplies are some of the highest quality power supplies made. They are great for commercial/industrial use where they will be on all the time.
*Input Voltage Range: 85 ~ 264VAC / 120 ~ 370VDC
*Input Current: 8.5A @ 115VAC / 5A @ 230VAC
*Overload Protection type : Short circuit/Over load/Over voltage
*Over Temp Protection type : Shut down o/p voltage, recovers automatically after temperature goes down
*Minimum Rated Hours Before Fail (MTBF): 147K Hrs min
*Working Temp Range: -30C ~ +70C (Refer to output load derating curve)
*Efficiency Level (88%)
*Built-in active PFC function, PF>0.99/0.95
*No load power consumption <0.75W
*Output Voltage Adj Range: 21.6 ~ 28.8VDC
*Built-in cooling fan speed control
*Built-in constant current limiting circuit
*Remote On/Off Function
*LED indicator for power on
*DC OK signal output
*Remote Sense Function
*5 years warranty
Additional Information
| Suggested Uses | Commercial |
|---|---|
| Product Highlights |
*Input Voltage Range: 85 ~ 264VAC / 120 ~ 370VDC |
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 120/240v |
| Wattage | 648 Watts |
| Power Usage in Amps: Rated (Actual) | Input Current: 8.5A @ 115VAC / 5A @ 230VAC |
| Output Power | 0 ~ 27A - 648W |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | Screw Terminal |
| Output Connection Type | Screw Terminal |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | can connect up to 315' of our 24v standard RGB Flex-Strip |
| Manual | http://www.usledsupply.com/LED/Images/Manuals/HRPG-600-Datasheet.pdf |
| Weight / Item | 3.48 lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 8.6" x (W) 4.15" x (H) 2.52" in (L=218 x W=105 x H=63.5mm) |
| Not A Stocked Item (Special Order Time) | Other Voltages: 5v, 12v 15v, 48v. Din Rail L Mounting Bracket, DIN Rail Mounting Clip, |
| Comes With | Power Supply Only |
| Available Options | Power Cord |
| Warranty | 5 Year |
