Details
Mean Well power supplies are some of the highest quality power supplies made. They are great for commercial/industrial use where they will be on all the time.
* Input Voltage Range: 90 ~ 264VAC 135 ~ 370VDC
* Input Current: 2A / 115VAC / 1A / 230VAC
* Overload Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed
* Over Temp Protection type : Shut down o/p voltage, re-power on to recover
* Minimum Rated Hours Before Fail (MTBF): 348.7K Hrs
* Efficiency (89.5%)
* UL Listed
* Meet EISA 2007 (Energy Independence and Security Act)
* No load power consumption <0.5W
* ErP step 2 compliant
* Short circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature Protections
* LED Indicator for power on
* AC Mating Connector: IEC 320/C14 Cord
* Working Temp -30C ~ +50C (Refer to output load derating curve)
* 2 years warranty
Additional Information
| Suggested Uses | Commercial |
|---|---|
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 120/240v |
| Wattage | 90 Watts |
| Power Usage in Amps: Rated (Actual) | Input Current: 2A @ 115VAC / 1A @ 230VAC |
| Output Power | 0 ~3.75A - 90W |
| Connections Input/Output | Input: US Style Plug (3 prong) Output: Female Barrel Connector 2.5mm |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | 3 prong USA style plug |
| Output Connection Type | Female Barrel Plug (2.5mm ID, 5.5mm OD, 11mm Length, coaxial DC power plug, center positive) |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | can connect up to 45' of our 24v standard RGB Flex-Strip |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 5-3/4" (9-1/4" with cord) x (W) 2-3/8" x (H) 1-1/4" in |
| Warranty | 2 Year |
