Details
Mean Well power supplies are some of the highest quality power supplies made. They are great for commercial/industrial use where they will be on all the time.
*Input Voltage Range: 88 ~ 132VAC / 176 ~ 264VAC selected by switch
*Input Current: 3A @ 115VAC / 2A @ 230VAC
*Overload Protection type : Short circuit/Over load/Over voltage
*Over Temp Protection type : Shut down o/p voltage, re-power on to recover
*Minimum Rated Hours Before Fail (MTBF): 244K Hrs min
*Working Temp Range: -25C ~ +70C (Refer to output load derating curve)
*Efficiency Level (79%)
*Output Voltage Adj Range: 4.75 ~ 5.5V DC
*Cooling by free air convection
*LED indicator for power on
*All using 105°C long life electrolytic capacitors
*High operating temperature up to 70°C
*Withstand 5G vibration test
*3 years warranty
Additional Information
| Suggested Uses | Commercial |
|---|---|
| Product Highlights |
*Input Voltage Range: 88 ~ 132VAC / 176 ~ 264VAC selected by switch |
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Other |
| Voltage | 120/240v |
| Wattage | 60 Watts |
| Power Usage in Amps: Rated (Actual) | Input Current: 3A @ 115VAC / 2A @ 230VAC |
| Output Power | 0 ~ 12A - 60W |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | Screw Terminal |
| Output Connection Type | Screw Terminal |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | can connect up to 30' of our 5v digital RGB Flex-Strip |
| Weight / Item | 1.5 lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 5.07" x (W) 3.81" x (H) 1-1/2" in |
| Not A Stocked Item (Special Order Time) | Other Voltages: 12v, 15v, 24, 48v. Din Rail L Mounting Bracket, DIN Rail Mounting Clip, |
| Comes With | Power Supply Only |
| Available Options | Power Cord |
| Warranty | 3 Year |
