Details
Applications:
- For flexible or rigid LED strips (8mm, 10mm)
- Lighting or illumination of certain areas (stream of light may vary depending on the power of applied LEDs)
- Indoor: interior design, furniture (kitchen cabinets, closets, thin furniture elements), stairs, exhibitors, scenography, advertisement, hotels, work stations, (hardly accessible – shaded spots)
- Outdoor (profile is not waterproof, not to be applied if directly exposed to weather conditions)
- Lighting or illumination of certain areas (stream of light may vary depending on the power of applied LEDs)
- Indoor: interior design, furniture (kitchen cabinets, closets, thin furniture elements), stairs, exhibitors, scenography, advertisement, hotels, work stations, (hardly accessible – shaded spots)
- Outdoor (profile is not waterproof, not to be applied if directly exposed to weather conditions)
Product Description:
Material: anodized aluminum; non-anodized aluminum
Cover: frosted or transparent
Standard length: 1m (39.4'')
Mounting: mounting brackets, double sided mounting tape (accessories)
Ending element: end cap, (accessories)
Certificate: CE
Patent: patent rights
Advantages:
Small dimensions (just 6mm high), profile can fit slim design and thin furniture pieces, lightweight, easily releases heat, environment friendly
Additional Information
| Suggested Uses |
interior design, |
|---|---|
| Led Color | N/A |
| Mounting Options | Double Sided Tape, Ceiling Mount, Silicone Adhesive or Zip Ties, Wall Mount |
| Voltage | 12/24v |
| Wattage | n/a |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (L) 39.4'' x (W) .60" (5/8") x (H) .256 (1/4") 1M x 15.5mm x 6.5mm |
| Strip Width | 8mm or 10mm (11mm max) |
| Strip Thickness | 4mm max |
| Comes With | Frosted Lens Cover |
| Available Options | frosted cover or clear cover |
