Details
This is our most versatile standalone or DMX controller
It works with most types of IC Chips in Digital Strips and Modules so if you don't know what chip you have or if you plan on upgrading to a newer chip down the road you won't have to get a new decoder
You can also change the RGB order so if your strips use a different order like GRB you can correct it
Specifications:
| Input signal | RFRemote or DMX512 |
| Input power | DC5V~DC24V |
| Decoder channels | 1024 Pixels |
| Gray scale level | 256 levels/CH (8bit/CH) |
| Compatible IC | TM1804, TM1809, TM1812, UCS1903, UCS1909, UCS1912, UCS2903, UCS2909, UCS2912, TM1803, TLS3001, TLS3002, LPD6803, LPD1101, D705, UCS6909, UCS6912, LPD8803, LPD8806, WS2801, WS2803, , WS2811, WS2812, P9813 |
| Dimming range | 0~100% |
| Working Temperature | -30℃~65℃ |
| Product Dimensions | L175×W44×H30mm |
| Package Dimensions | L178×W46×H58mm |
| Weight(G.W) | 310g |
Additional Information
| Suggested Uses |
Theaters |
|---|---|
| Product Highlights | Supporting international standard protocol DMX 512 /1990 interface, with DMX administration mode to invoke the built-in functions for choosing mode, speed, brightness, types and direction changing by DMX512 console. Furthermore, it has the DMX decode mode, customers could use DMX512 console to program & control every channel of the LEDs with the compatible ICs listed above. 0-100% dimming range, program any lighting effect required. |
| Led Color | RGB |
| Mounting Options | Wall Mount, Other |
| Voltage | 5v-24v |
| Wattage | Less than 1w |
| Number Of Chanels | 1024 Pixels |
| Connections Input/Output |
DMX Connections (Screw Terminals)
Output Connections (To Strips) |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | (Screw Terminal) DC5V-DC24V (+)/(-) |
| Output Connection Type | (Screw Terminals) |
| Controllable By | DMX |
| Number Of Control Modes | 540 |
| Mode/Button Decription | See Pictures |
| Steps of Speed Adjustment | Full Control with DMX |
| Dimmable Range / Steps | 0-100% via DMX 256 levels/CH (8bit/CH) |
| Weight / Item | 0.60lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | L 7" x W 1.73" x H 1.3" L175×W44×H30(mm) |
| Suggested Accessories | Male Barrel Connector for easy connection to our Power Supplies |
| Warranty | 2 Years |
