Details
Micro RGB+W LED controller is perfect for places you don't have room to hide a large receiver or just want a small easy to use controller
magnetic backed remote with self adhesive plate
Allows White Only or White and RGB or RGB Only Control
Voltage range of DC5-24V.
Additional Information
| Suggested Uses | Great for Costumes Bikes Motor Cycles Crown Molding Kitchens TV-Theater Rooms |
|---|---|
| Product Highlights | Super small easy to hide, Fades On and Off for a nice effect, Fades when you change colors for a nice effect, RGB and W for areas you want better whites |
| Led Color | RGB |
| Mounting Options | Wall Mount |
| Voltage | 5v-24v |
| Wattage | 3x 30w (RGB) 1x 48w (White) |
| Power Usage in Off or Standby State | Less than 1W |
| Power Rating Max Amps | 3x 2.5A/Ch (RGB) 1x 4A (White) |
| Output Power | 12A 192 Watts Total all channels |
| Number Of Chanels | 4 |
| Rated Amps / Ch | 3x 2.5A/Ch (RGB) 1x 4A (White) |
| Recommended Power Supply Size | 1-12A (12-144 Watt) |
| Connections Input/Output | in/out Screw Terminals for connecting to 5-24v DC RF Receiver: built in Output: Has Screw Terminals for connecting to our RGB Flex Strips.
Note: Ensure short circuit can not occur between connecting wire before you turn on the power |
| Power Input: Connection Type, Voltage, Amperage | Screw Terminal |
| Output Connection Type | Screw Terminal |
| Can Power/Control (xx) Feet of strip | Can control 40' of our 12V Standard Output RGB Flex Strip and 24ft of Standard Output White |
| Controllable By | RF Remote (can go through walls) medium range (large room and 1x wall) 45ft Open Air |
| RF Frequency | 433.92MHz |
| Number Of Control Modes | 20 Buttons 42 mode |
| Steps of Speed Adjustment | 10 |
| Dimmable Range / Steps | dimming control 4 steps quick 15x steps fine |
| Weight / Item | .12lb |
| Product Size (L)x(W)x(H) | (Receiver L87ΧW24ΧH15 mm) (Remote L87ΧW37ΧH8mm) |
| Comes With | Receiver, Small Screw Driver, Remote Control and battery |
| Suggested Accessories | Can be used with amplifiers to control more than 4x reels (20 meters) of RGB flex strip Remote Battery Type: CR2032 Battery) |
| Available Options (may not be in stock) | 6A/ch |
| Available Options | RGB |
